Modern Art + Design 628

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Ferdinand Boberg, bordslampa, Reijmyre 1915. nr 380, silverfot av C.G. Hallberg, Stockholm 1917.125 000 SEK
2Ferdinand Boberg, bordslampa, Reijmyre, jugend 1910-tal.130 000 SEK
3Edward Hald, vinkannor, 2 st, Sandviks glasbruk, ca 1929, modell HS 1021.16 000 SEK
4skålar, ett par, Orrefors ca 1930.Återrop
5Simon Gate, vaser 3 st, Orrefors 1930.8 000 SEK
6Simon Gate, skålar 2 st, Orrefors 1930-tal.5 000 SEK
7Edvin Öhrström, skål, "ariel", Orrefors 1956.9 000 SEK
8Edvin Öhrström, vas, "Ariel", Orrefors 1960.8 000 SEK
9Ingeborg Lundin, skål, "ariel", Orrefors 1968.6 000 SEK
10Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1972.9 000 SEK
11Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1973.4 500 SEK
12Vicke Lindstrand, vas, "Kristus stillar stormen", Orrefors 1935, modell 1385, gravör Arthur Diessner.55 000 SEK
13Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1937, modell LA 1845.15 000 SEK
14vas, Orrefors 1935, modell 1446.Återrop
15Vicke Lindstrand, vas "Högvilt" (Safari), Kosta, 1950-60-tal.30 000 SEK
16Vicke Lindstrand, vas "Högvilt" (Safari), Kosta, 1950-60's.8 000 SEK
17Erik Höglund, skål, Boda Glasbruk, 1950-tal.11 000 SEK
18Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1989.32 000 SEK
19vas, graal, "Eldsjäl", Orrefors 1988.Återrop
20Ulrica Hydman-Vallien, skål, Kosta, 1980-tal, unik.14 000 SEK
21Bertil Vallien, skulptur, vilande huvud, "Resting head", Kosta Boda, unik.120 000 SEK
22Bertil Vallien, skulptur, vilande huvud, "Resting head", Kosta Boda, unik.40 000 SEK
23Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.38 000 SEK
24Kjell Engman, skulptur "There are two sides", Kosta Boda, unik.18 000 SEK
25Peter Hermansson, pokal, graal, "The Box and the Oracle", Örsjö 2012.19 000 SEK
26Peter Hermansson, vas, "graal", glasblåsare Micke Johansson, 2009.13 000 SEK
27AKTAS Artglass, pokal med lock, "Goblet No 7", graal, Peter Hermansson och Micke Johansson, 2010, unik.18 000 SEK
28Alvar Aalto, vas, "Savoy", modell 9750, Karhula, Finland 1937-49.66 000 SEK
29Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.7 000 SEK
30Daum, vas "soufflé/ mould blown, Nancy Frankrike, Art Nouveau.Återrop
31Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.16 000 SEK
32Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.7 000 SEK
33Giorgio Ferro, vas, "Anse volante", A.VE.M (Arte Vetraria Muranese), Italien 1950-tal.14 000 SEK
34Paolo Venini, vas, "Mosaico Zanfirico", Murano, Italien 1950-tal.120 000 SEK
35Venini, skål, Italien, 1950-60-tal.7 500 SEK
36Paolo Venini, vas, "Murrine a Puntini", Venini, Murano, Italien 1950-1960-tal.210 000 SEK
37Paolo Venini, skål "Murrina", Venini, Italien 1960-tal.26 000 SEK
38Fulvio Bianconi, vas "Pezzato Americano", Venini Murano, Italien ca 1950, modell 3541.190 000 SEK
39Fulvio Bianconi, vas, "a Spicchi", Venini, Murano, Italien 1950-tal.44 000 SEK
40Fulvio Bianconi, skål "A Spicchi", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.34 000 SEK
41Ludovico Diaz de Santillana & Tobia Scarpa, fat "Canoa Battuti", Venini, Murano, Italien 2002.12 000 SEK
42Alessandro Pianon, skulptur, fågel, "Pulcino", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.48 000 SEK
43Alessandro Pianon, skulptur, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S191.100 000 SEK
44Alessandro Pianon, skulptur, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.70 000 SEK
45Alessandro Pianon, skulptur, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.36 000 SEK
46Yoichi Ohira, karaff med propp, De Majo, Murano, Italien 1996.8 000 SEK
47Alf Wallander, vas, Rörstrand 1895-96, jugend.65 000 SEK
48Alf Wallander, servisdelar, "Liljor/ Iris" 40 delar, porslin, Rörstrand, jugend.22 000 SEK
49Wilhelm Kåge, vas "Argenta", Gustavsberg 1950-tal.23 000 SEK
50Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1940-50-tal.28 000 SEK
51Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.44 000 SEK
52Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.26 000 SEK
53Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.30 000 SEK
54Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1950.26 000 SEK
55Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1964, 1965 och 1974.50 000 SEK
56Berndt Friberg, 3 miniatyrskålar och 6 vaser, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.17 000 SEK
57Berndt Friberg, skål, Gustavsbergs studio 1966.7 000 SEK
58Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.10 000 SEK
59Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.34 000 SEK
60Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.36 000 SEK
61Stig Lindberg, skulptur, "Leda och Svanen", Gustavsbergs studio 1940-tal.42 000 SEK
62Stig Lindberg, väggplakett, 2 delar, Gustavsbergs studio 1900-talets mitt.9 000 SEK
63Stig Lindberg, vas / skulptur, Gustavsbergs studio 1950-tal.46 000 SEK
64Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.44 000 SEK
65Stig Lindberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1953-56.18 000 SEK
66Gunnar Nylund, skulptur, "Leo", lejon, Rörstrand 1940-tal.36 000 SEK
67Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-60-tal.13 000 SEK
68Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1961, unik.11 000 SEK
69Vicke Lindstrand, figurin, liggande gasell, Upsala- Ekeby 1948-60.13 000 SEK
70Åke Holm, skulptur, duva, Höganäs, sannolikt 1950-tal.11 000 SEK
71Tyra Lundgren, skulptur, fågel på gren, Sèvres, Frankrike 1934-39.11 000 SEK
72Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-tal.12 000 SEK
73Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.66 000 SEK
74Hans Hedberg, skulptur, stort päron, Biot, Frankrike.115 000 SEK
75Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.38 000 SEK
76Hans Hedberg, skulptur/ vas i form av pumpa, Biot, Frankrike.30 000 SEK
77Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.30 000 SEK
78Hans Hedberg, skål med lock, Biot, Frankrike.9 000 SEK
79Eva Bengtsson, vas, Studio Eva Bengtsson, Frillesås.10 000 SEK
80Eva Zethraeus, skulptur, egen studio 2012.20 000 SEK
81Axel Salto, skål, Royal Copenhagen, Danmark 1967, modell 20729.22 000 SEK
83Kyllikki Salmenhaara, golvvas, Arabia, Finland 1950-tal.95 000 SEK
84Rut Bryk, skulptur / fat, Arabia, Finland 1950-60-tal.8 500 SEK
85Rut Bryk, väggrelief "Easter Bird", Finland ca 1950.115 000 SEK
86skulptur / vas, Arabia, Finland 1950-60-tal.Återrop
87Rut Bryk, relief ur "Katedralen i Siena", Finland ca 1953.60 000 SEK
88Rut Bryk, skulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.17 000 SEK
89Rut Bryk, väggrelief, "Katt", Finland 1950-60-tal.80 000 SEK
90Rut Bryk, skulptur / fat, Arabia, Finland 1950-60-tal.9 000 SEK
91Rut Bryk, relief, ur "Karelian Village", Arabia, Finland ca 1953.40 000 SEK
92Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland 1940-tal.55 000 SEK
93Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.13 000 SEK
94Rut Bryk, skulptur, "City", Finland ca 1960.34 000 SEK
95Rut Bryk, skulptur / skål, Arabia, Finland 1950-60-tal.20 000 SEK
96Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1970-tal.81 000 SEK
97Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland 1940-tal.46 000 SEK
98Birger Kaipiainen, plakett, Arabia, Finland 1950-tal.29 000 SEK
99Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland, sannolikt 1960-tal.19 000 SEK
100Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal.50 000 SEK
101Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.44 000 SEK