Mörkblå botten med polykrom medaljong, hörnornament, fåglar, palmett-, arabesk- och blomslingor. Bred blåmelerad huvudbård med palmett-, blom- och arabeskranka. Silkevarp.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar liten skada. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, en långsida med lagad reva (två cm).