247
1245998

Matta, semiantik/old Persisk, troligen Kazwin, ca 345-349 x 251,5-253 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Röd botten med polykrom medaljong med amplar, hörnornament, stora palmettslingor och små blommor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och arabeskranka. Yttre sekundärbården med inskription.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med obetydliga skador.