247
1245998

Matta, semiantik/old Persisk, troligen Kazwin, ca 345-349 x 251,5-253 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Röd botten med polykrom medaljong med amplar, hörnornament, stora palmettslingor och små blommor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och arabeskranka. Yttre sekundärbården med inskription.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med obetydliga skador.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1132. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
6 000 SEK