256
1266325

Matta, semiantik Kinesisk, ca 383-385,5 x 479,5-483,5 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Brokadmönstrad botten i ljusrött, blekgult, benvitt och olika blå nyanser. Brokadmönstrad huvudbård i benvitt och olika blå nyanser. Tre sekundärbårder med pärlmönster, meanderliknande bård med stiliserade blommor, and symboler respektive en löpande hundbård.

Något blekt, ställvis lite hårdare. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, obetydliga malskador. Sidorna med smärre trampveck.