265
1272685

Matta, semiantik Kirman, ca 375-379,5 x 268-271 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Benvit botten med stora polykroma blomsterornament och blommande grenar. Bred bård med blombuketter och palmetter.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagning. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.