287
1278008

Gallerimatta, antik/semiantik Västpersisk, ca 321,5 x 91,5-98 cm. (samt kortsidorna med ca 2-3 cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rödmelerad botten med stor polykrom blom- och palmettranka. Mörkblå huvudbård med stiliserad växt- och blomranka.

Troligen avkortad och ihopsydd. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, malskador, lagningar. Långsidor med trampveck och smärre skador.