Kan inte nå servern
482
1272141

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
221 000 - 265 000 EUR
230 000 - 276 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Bolla. II"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1913. Olja på duk 75,5 x 50 cm.

Proveniens

Direktör A. Smith; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 550, "Internationella höstauktionen", 25-28 november 2008, kat nr 168; privat samling.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", mars-april 1916, kat nr 99; Köpenhamn, 1916; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning. Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 290; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson -100 år- Minnesutställning", 1953, kat nr 338.

Litteratur

Ernst Malmberg, "Larsson-Liljefors-Zorn - En återblick", 1919, avbildad helsida i planschverk över hängningen på Liljevalchs Konsthalls invigningsutställning 1916; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad helsida i färg sid 499 samt upptagen i katalogsupplementet under år 1913, sid 144 som nr 1508.

Övrig information

Flickan med namnet Bolla avbildades i två versioner, dels i en akvarell utförd 1913 samt dels i olja på duk (föreliggande målning) samma år. Akvarellen (numer i samlingarna på Jämtlands läns museum i Östersund) avbildar Bolla i helfigur medan oljemålningen koncentrerar sig på hennes ansikte och överkropp i profil.

Ulwa Neergaard berättar följande i sin omfattande levnadsteckning över Carl Larsson:

"Vem Bolla var berättar Carl Larsson i ett brev från Sundborn till sin dotter Lisbeth den 18 januari 1913. Han skriver: 'Här ha vi haft en liten ungdom (nå, det vill säga, 28 år, eller så) en Bolla Nilson, svägerska till Glasell, som stått modell, men är nu rest upp till en annan syster i Hudiksvall'. Glasell, som Carl Larsson nämner i sitt brev, var Theodor Glasell, omtyckt och begåvad teckningslärare i Falun".

Neergaard, återigen, beskriver akvarellen enligt följande: "Carl Larsson har målat av Bolla i Läsrummet på Lilla Hyttnäs i Sundborn, när hon sitter i skönaste läsfåtöljen med en bok i knät. På det långsmala bordet vid sidan om henne ligger under en mängd böcker en duk, som en effektfull bård i förgrunden har en gobeläng vävd av Carl Larssons hustru Karin. Den stängda dörren bakom Bolla leder in till Gammelrummet, familjen Larssons gästrum".

När det gäller det aktuella katalognumret med Bolla i profil ger Neergaard följande beskrivning samt information:

"På detta flickporträtt i profil, som Carl Larsson målat i sin ateljé i Sundborn, är Bolla klädd i samma blå blus med brodyr av orange blommor, som på porträttet av henne i läsrummet. Bolla med det vackra kastanjeröda håret, den vackra hållningen och den vackert bronserade blusen var ett motiv som med all säkerhet fängslade Carl Larssons konstnärsöga".

Det är lätt att förstå samt instämma i denna förtjusning. Den vackra Bolla var ett i alla avseenden utmärkt ämne för ett finstämt klassiskt porträtt utfört av mästaren själv. Genom Larssons försorg har Bolla förevigats i en väl avvägd komposition där de klara färgerna i Bollas tidstypiska blus effektfullt balanseras mot de för familjen Larsson så typiska röda och gröna färgerna i bakgrunden.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

44. Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
8 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
8 000 SEK