519
259597

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

"Stövare jagande räv i höstlandskap"

Signerad Bruno Liljefors och daterad -83. Duk 50 x 61 cm.

Proveniens

Tidigare i godsägare Theodor och fru Marianne Diedens samling, Örebro; privatsamling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Bruno Liljefors. Minnesutställning", 30 september - 30 oktober 1960; Åmells konsthandel, Stockholm, "Bruno Liljefors", 24 april - 17 maj 1987, kat nr 1; Åmells konsthandel, Stockholm, "Bruno Liljefors", 1990, kat nr 2; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Bruno Liljefors", 20 september 1996 - 6 januari 1997, kat nr 4; Göteborgs Konstmuseum, "Bruno Liljefors", 25 januari - 25 maj 1997, kat nr 4.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen samt avbildad sid 192 under samling 269: "Godsägare och Fru Theodor och Marianne Dieden, Carlslund, Örebro"; Martha Hill, "Bruno Liljefors. The Peerless Eye", 1987, avbildad helsida i färg sid 70 (under titeln "Fox Chased by Hounds").

Liljefors studietid blev kort - det såg han själv till genom att lämna konstakademien i förtid. Avhoppet var helt i tidens anda; elevrevolt mot akademierna kännetecknade konstundervisningen runt om i Europa mot slutet av 1800-talet. Akademierna lade ett alltför stort tvång på eleverna genom sin utformning av undervisningen, hävdade de blivande konstnärerna.

Liljefors påbörjade studierna vid konstakademien 1879 och fick då som kamrat Anders Zorn, jämnårig men redan med ett par års elevtid på nacken. Zorn ville bort från akademien och Liljefors instämde snart med honom. Ingen av de kunde se att de hade något att lära av att teckna efter gipskopior från antiken. Vidare var nakna gardister dåliga modeller, i synnerhet om man ville måla rävar, vilket Zorn påpekade för Liljefors.

Liljefors tycks dock ha uppskattat P.D. Holm - lärare i landskapsmålning - vilket kanske föll sig naturligt med tanke på att Holm tidigare funderat på att bli djurmålare och även utbildat sig till djurkonservator.

Senare uttalade emellertid Liljefors att han lärt sig mer av studiekamraten Zorn än av akademiens professorer. K.E. Russow återberättar i "Bruno Liljefors. En studie", 1929, följande minnesbild: "Liljefors erkänner gärna, att han har mycket att tacka kamraterna för, i synnerhet Anders Zorn, med vilken han ofta utbytte tankar om målarkonsten. Zorn var den förste bland kamraterna, som fullt vågade lita på satsen: Äro valörerna riktiga, så tror man sig se verklighetens detaljer. Mycket humoristiskt berättade Liljefors en gång, att han med stor omsorg hade målat en räv; även Zorn såg denna målning och avgav omdömet: 'Han ser ut som om håren vore klistrade på honom'. Han tog ett block ritpapper och målade någonting på det med mycket akvarellfärg och ymnigt med vatten. Under samtalet balanserade han skenbart ovarsamt hit och dit med blocket, så att Liljefors trodde, att han hade något skämt för sig, men då bladet var torrt, såg man ett mästerligt målat rävskinn. Liljefors tillstår, att denna demonstration, som klart visade 'hur man måste se en sak', gjorde ett djupt intryck på honom".

I auktionens målning från 1883 ger Liljefors en av sina tidigaste skildringar av räven. Kanske kan man i den - relativt sett - fria penselföringen spåra något av lärdomar från Zorn. Men också iaktta hur långt Liljefors redan avlägsnat sig från tidens sätt att framställa djur i natur, där det statiska återgivandet - som av poserande modeller - är det mest iögonfallande. Liljefors återger rävens flykt undan hundarna med den hastighetens dynamik och den exakta iakttagelse av rörelsens mekanismer som skulle bli hans signum som skildrare av vilda djur i det fria. På detta område behövde han aldrig lära något av studiekamraten Zorn.

Konstnär

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

5. Lemania, "TG 195", "Tre kronor", ca 1954.
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK