243
1301690

Dan Wolgers

(Sverige, Född 1955)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 400 - 1 670 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Dan Wolgers
(Sverige, Född 1955)

"Ljusets hastighet"

Signerad DW och numrerad AP 1/10. Total upplaga 100 + 10 AP. Brons höjd 12 cm, längd 22 cm.

Konstnär

Wolgers, Dan f. 1955 i Stockholm. Svensk skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1980-1985. Professor där 1995-98. Dan Wolgers är full av hugskott och humor, är en lekfull dadaist, prövar och ifrågasätter det mesta och naturligtvis provocerar och chockerar han åskådaren. Han fick uppdraget att designa omslaget till Stockholms telefonkatalog, men i stället för att göra en bild satte han dit telefonnumret till sin ateljé. Katalogen finns i dag på Museum of Modern Art i New York. När han skulle medverka i en samlingsutställning på Liljevalchs konsthall bad han få låna två bänkar, som han omedelbart sålde på auktion. Han anmäldes för förskingring och blev villkorligt dömd till dagsböter. Domen kom på posten i ett slutet kuvert vilket han signerade och sålde för 20 000 kr. Wolgers ställer det mesta på sin spets t.o.m skylten ”Här slutar allmän väg”. ”Jag försöker visualisera och manifestera olika aspekter på livet i min konst” säger han själv. ”På det privata planet använder jag mitt arbete till att försöka begripa någonting av vad jag och andra har här på jorden att göra.”