Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
20
1312626

Bengt Edenfalk

(Sverige, 1924-2016)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Bengt Edenfalk
(Sverige, 1924-2016)

Vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal.

Närmast oval med dekor av figurer i klarglas samt prickar i olika gröna färger och blått. Signerad Edenfalk Skruf -62(?) otydlig datering, Thalatta, mått ca 28 x 23 cm, höjd 19,5 cm.

Smärre repor undertill.