216
1283046

Elisabet Hasselberg-Olsson

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Elisabet Hasselberg-Olsson

vävd tapet, "Myren", slätväv, ca 125-126 x 98-99 cm, signerad EO, daterad 2000 och 2001.

Delvis fodrad.

Obetydligt slitage och damm.

Elisabet Hasselberg-Olssons mest kända verk är den stora vävnaden till Riksdagshusets stora plenisal.

Formgivare

Inom svensk textilkonst innehar Elisabet Hasselberg-Olsson en särställning. Hon är självlärd och använder praktiskt taget uteslutande lingarn i förhållandevis enkla vävtekniker. Med hjälp av det ofärgade linet har hon skapat en egen magisk bildvärld. Naturens former och färger har inspirerat till renhet och klarhet och allt överflödigt har skalats bort. Ljuset spelar en viktig roll och betraktaren upplever en svävande känsla. Formerna tycks upplösa sig och försvinna i fjärran. Vad som återstår är en poetisk bild oftast av naturen.
Elisabet Hasselberg-Olsson har utfört många offentliga uppdrag. Den stora vävda tapeten i Riksdagens plenisal är den mest kända. Hasselberg-Olsson har även gjort en väv till Sky City på Arlanda flygplats.