Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
232
1309869

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Bankrabatten grön", flossa, ca 502-504 x 202,5-207 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1966. Sannolikt tillverkad utan fransar.

Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga trampveck.