233
1316687

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

matta, reliefflossa, "Dahlior", ca 236 x 163-165,5 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1939, tillverkad efter 1941. (Ovanlig).

Något slitage, ställvis smutsig, smärre fläckar. Sidorna med smärre trampveck, senare orientalisk fläta och fransar.

Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplansch sid 168.

Formgivare