(Södra Kalmar Läns Hemslöjd). Benvit botten med en polykrom diagonalmönstrad decor av geometriska figurer. Flera knutna mönster.
Jämnt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med smärre skador, kortsidorna med maskingjorda avslutningar och fransar.