235
1309860

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
7 100 - 10 600 EUR
7 410 - 11 100 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

matta, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 381,5 x 259,5-269 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945. Sannolikt tillverkad utan fransar.

Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre trampveck. Kortsidorna med obetydligt slitage, ett hörn med liten skada.