Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
255
1287942

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Falurutan mellanblå", rölakan, ca 257,5-260 x 167-169 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på 1980-talet.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.