350
1298443

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Otto schulz, fåtölj, boet, göteborg, swedish modern, 1940-tal.

fåtölj, Boet, Göteborg, Swedish Modern, 1940-tal.

Kraftigt svängd bred rygg, stoppad klädsel i sammetstyg, nedre sarg och ben av alm. Höjd 75,5 cm, sitthöjd ca 41 cm bredd ca 81 cm.

Slitage, fläckar.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 475 - 2 970 EUR

Klubbat pris:
44 000 SEK

Arvid Berghman (red), "Tidskriften Boet", Göteborg 1945. Modellen avbildad.

Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69