355
1278509

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, biblioteksbord / sideboard, firma svenskt tenn, modell 2226.

biblioteksbord / sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 2226.

Valnöt, rektangulärt med tre lådor i sargen, bockformat underrede, beslag av mässing. Längd 250 cm, bredd 59,5 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage, fläckar, krackelerad lack.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 941 - 7 921 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1957.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77