Arne Jones E1299
357
1294379

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

"Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2018.

Klädd i grå sammet, ben av betsad bok, längd 280 cm, djup 140 cm, sitthöjd ca 43 cm.

Något slitage och fläckar, små hål efter knappnålar under armlänen.

Proveniens

Inköpt 2018 på Firma Svensk Tenn.

Modellen var bland de första möblerna som Josef Frank formgav för Firma Svenskt Tenn 1934. Den visades första gången på Liljevalchs konsthall, därav namnet "Liljevalchssoffan". I ett brev till Estrid Ericson skrev Josef Frank att han ritat den stora generösa formen på soffan i protest mot den rådande funktionalismen och Svenska Slöjdföreningens tråkighet.

Formgivare