278
1289568

Broderi, antik Uzbekistan suzani, sannolikt Tashkent, ca 231,5-237,5 x 160-161 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Fyra ihopsydda våder. Polykrom nästan yttäckande dekor av en stor stjärnformad medaljong, stora stiliserade mörkröda blommor och smärre blommönster. Huvudbård med blommor som ovan.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador. Sidorna med smärre skador, ett skadat hörn.

Proveniens

Samma privata svenska samling som de övriga två suzanibroderierna på auktionen.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

427. Champagnekalk, delvis förgyllt silver, okänd mästare Moskva 1834.
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
3 500

ditt bud
3 000

ditt bud
2 800

ditt bud
2 600

ditt bud
2 400

ditt bud
Aktuellt bud:
3 500 SEK