Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
290
1304532

Matta, semiantik/Old Isfahan figural, signerad, ca 154,5 x 106,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3,5 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med tät polykrom dekor av jaktscener i landskap med djur, fåglar, människor och blommande träd. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med blommande träd, djur och fåglar. Silkevarp, korkull.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar och fällningar, obetydligt malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, slätväven med revor.