Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
297
1273191

Matta, semiantik Keshan, s.k. Dabir, ca 383,5-387,5 x 269,5-275 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Ljust persikofärgad botten med polykrom dekor av ett stort och två mindre träd, hjortar, rovdjur, harar, dromedarer, apor och blommor. Röd nisch med stora påfåglar och blommor. Bred blåmelerad huvudbård med hjortar, fåglar och blommande träd.

Abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar, sköra områden (bryts), smärre malskador och lagningar, iknytningar. Sidorna med obetydliga trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.

Keshan-mattor från ateljén Dabir är kända för sin fina mjuka ull och sina tydliga, vackra samt detaljrika mönster.