Benvit botten med polykroma medaljonger, hörnornament, arabesk- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett-, blad- och blomranka
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar varav flera stela (cherook). Långsidorna med trampveck och smärre skador.