Madeleine Pyk – en samling F769
322
1287023

Matta, semiantik Teheran figural, sannolikt, ca 345,5 x 202 - 206,5 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykroma medaljonger, hörnornament, arabesk- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett-, blad- och blomranka

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar varav flera stela (cherook). Långsidorna med trampveck och smärre skador.