333
1320579

Apoteksburkar, två stycken, fajans. Marieberg Ehrenreichs period samt Rörstrand, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En signerad MB, samt E för Ehrenreichs period (1758-66). Dekor i blått med texterna P.S. Cumin, I H S samt de tre kronorna. Höjd 13,5 cm. Frånsidan med namnet Georgii. Den andra med namnet P. Ant. Mart, IHS, de tre kronorna och Georgii. Höjd 12,5 cm.

Sprickor, nagg.

Proveniens

Tillverkade för apoteket på Serafimerlasarettet i Stockholm.

Jämför en i Nationalmuseisamlingar med samma dekor, avbildad bl.a pl 47, Marieberg, Carl Hernmark.

Märkningen Georgii är för apotekaren, Johan Christian Georgii, son till Petter Eberhard Georgii som också var hovapotekare och innhavare av apoteket Kronan, Vanadisvägen. Johan Christian blev föreståndare fr 1750. 1753 lasarettsapotekare på Serafimerlasarettet. Hovapotekare.