306
1307728

Martin Wickström

(Sverige, Född 1957)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 800 - 35 700 EUR
28 400 - 37 900 USD
Klubbat pris
320 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Martin Wickström
(Sverige, Född 1957)

"Blue in Green"

Signerad Martin Wickström och daterad 2007 a tergo. Diptyk, olja på duk 180 x 290 cm.

Tilläggslista

Inköpt direkt av konstnären.
Utställd hos Amerikanska ambassadörens residens på Djurgården.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Eskilstuna konstmuseum, "Antia och havet", 23 augusti - 12 oktober 2008.
Virserums Konsthall, "Leka med Döden", 2 oktober 2011 - 5 april 2012.

Lars Liljendahl, Greger Ulf Nilson (red), "Martin Wickström-99-09", 2009, avb sid 444-445.

Martin Wickström hör till de konstnärer som i postmodernistisk tradition frimodigt lånar och inspireras av populärkulturens och reklamens uttryck, vilka han blandar med popkonst och fotorealism. Målningen ”Blue in Green” från 2007 ingår i en serie målningar som spänner över flera års produktion. Dessa populära målningar fångar ljusspelet på husfasader, från folkhemmets förorter till storstäder som New York City. Färgerna är alltid kraftfulla, utsnittet är skarpt och måleriet perfekt. Fasaderna framstår som lika tunna och platta som en målning. Eftermiddagsljuset är både drömskt och melankoliskt, minutiöst återgivet med skuggor, solfläckar och reflexer i tomma fönster. Inga människor finns med. Wickström överlåter åt betraktaren att föreställa sig de världar som döljer sig bakom fasaderna. Det finns en världens likgiltighet i dessa ytor. Kontrasterna är kraftfulla, utsnittet är skarpt och måleriet perfekt. Under den till synes felfria ytan lurar dock bråddjupen och motiven är ofta både djupt personliga och samtidigt samhällsanalyserande.

Martin Wickström gick ut Konsthögskolan 1987 och fick sitt genombrott i mitten av 90-talet och räknas idag till en av Sveriges främsta inom samtidskonsten.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?