golvlampa, modell "544", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Fot i mässing, arm i teak, ställbar skärm i mässing, märkt Ateljé Lyktan, höjd 130 cm.
Slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 237.