takkrona, modell "127", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i mässing, 12 skärmar i vitt glas, vajrar, höjd ca 100 cm, diameter ca 95 cm.
Smärre slitage. Obetydliga nagg.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 239.