Modern Art + Design 636

Hans Bergström Ljusets första arkitekt – en historisk samling armaturer från ateljé Lyktan

När den unge konstnären Hans Bergström bestämmer sig för att låta sitt konstnärskap verka för en modern belysning i trettiotalets Sverige så kommer hans beslut att revolutionera svensk armaturtillverkning och synen på elektrisk belysning under de kommande decennierna.
Hans Bergströms designhistoria sträcker sig från 1930-talets funktionalism mot 1940-talets Swedish Modern. När plasten träder in på 1950-talet så är han en av de första som implementerar det nya materialet i modern belysning. Redan som tjugoåring, innan examen från Konstindustriella skolan i Stockholm, har han presenterat sig som formgivare för Ystad Metall på Stockholmsutställningen 1930. Två år senare formger Bergström en ljuskrona till kyrkan i Iggesund som sitt examensarbete och därmed är hans kall som Sveriges första ljusarkitekt utstakad.

Läs hela artikeln

Din sökning gav ingen träff just nu.
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

3. Vicke Lindstrand, vas, blästrat glas, Orrefors 1930-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK