Kan inte nå servern

Modern Art + Design 636

 
758 föremål
99. Carl-Harry Stålhane, skål, Rörstrand 1940-50-tal.
99. Carl-Harry Stålhane, skål, Rörstrand 1940-50-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
61. Wilhelm Kåge, vas, Gustavsbergs studio 1955.
61. Wilhelm Kåge, vas, Gustavsbergs studio 1955.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
137. Bode Willumsen, urna, Danmark 1920-40-tal.
137. Bode Willumsen, urna, Danmark 1920-40-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
100. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal, modell SGF.
100. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal, modell SGF.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
18. Ann Wolff, skål, "Familjefesten", 1979.
18. Ann Wolff, skål, "Familjefesten", 1979.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
659. Curt Thorsjö, "Jeanette".
659. Curt Thorsjö, "Jeanette".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
71. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1958.
71. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1958.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
36. Tapio Wirkkala, art object, glas, Iittala, Finland 1950-tal.
36. Tapio Wirkkala, art object, glas, Iittala, Finland 1950-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
303. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1975.
303. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1950.
301. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1950.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
78. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
93. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
93. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. Loetz, vas, Klostermühle, Österrike, jugend ca 1900.
51. Loetz, vas, Klostermühle, Österrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
85. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
275. Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal.
275. Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
65. Wilhelm Kåge, skål ”Farsta”, Gustavsbergs Studio 1959.
65. Wilhelm Kåge, skål ”Farsta”, Gustavsbergs Studio 1959.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
59. Peter Pelzel, vas, Vistosi, Italien, 1960-tal.
59. Peter Pelzel, vas, Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
386. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
386. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
176. Rolf Lindståhl, vas, Stockholm, 1996, sterlingsilver.
176. Rolf Lindståhl, vas, Stockholm, 1996, sterlingsilver.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
133. Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.
133. Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.
38. Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
47. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
47. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
52. Louis Comfort Tiffany, vas "Favrile", USA, Art Nouveau.
52. Louis Comfort Tiffany, vas "Favrile", USA, Art Nouveau.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.
1. Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
381. Erik Glemme, vägglampor, ett par, Sverige 1940/50-tal.
381. Erik Glemme, vägglampor, ett par, Sverige 1940/50-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
10. Nils Landberg, vas, Orrefors 1941, gravör John Rosenstam.
10. Nils Landberg, vas, Orrefors 1941, gravör John Rosenstam.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
87. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
87. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
12. Nils Landberg, vas, Orrefors 1961.
12. Nils Landberg, vas, Orrefors 1961.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
297. Josef Frank, blombord, modell 2205, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
297. Josef Frank, blombord, modell 2205, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
8. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.
8. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
96. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand, 1950-tal.
96. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand, 1950-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
280. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
280. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
108. fat, Designhuset, 1980-tal.
108. fat, Designhuset, 1980-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
80. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
624. Birgitta Liljebladh, "Pojke".
624. Birgitta Liljebladh, "Pojke".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
673. Madeleine Pyk, Utan titel.
673. Madeleine Pyk, Utan titel.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
460. Sigrid Hjertén, Sigrid och Iván.
460. Sigrid Hjertén, Sigrid och Iván.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
126. Birger Kaipiainen, väggskulpur, Rörstrand 1950-tal.
126. Birger Kaipiainen, väggskulpur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
109. Erik Höglund, skulptur, tjur, signerad och daterad -55.
109. Erik Höglund, skulptur, tjur, signerad och daterad -55.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
79. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
79. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, sannolikt 1940-tal.
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
37. Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
24. Eva Englund, vas, Orrefors 1989, EA-1.
24. Eva Englund, vas, Orrefors 1989, EA-1.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal.
258. Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
103. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrands ateljé 1960-tal.
103. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrands ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
116. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
380. Erik Glemme, takarmatur, Sverige, 1940/50-tal.
380. Erik Glemme, takarmatur, Sverige, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
309. Josef Frank, kandelaber, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.
309. Josef Frank, kandelaber, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. Lenke Rothman, "Familjen".
621. Lenke Rothman, "Familjen".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
11. Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1957.
11. Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1957.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
45. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
45. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, efter 1904.
49. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, efter 1904.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.
257. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK