Kan inte nå servern

Modern Art + Design 636

 
758 föremål
667. Ragnar Person, Madonnan och barnet.
667. Ragnar Person, Madonnan och barnet.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
363. Golvlampor 1 par, Swedish Modern, ASEA, 1940-50-tal.
363. Golvlampor 1 par, Swedish Modern, ASEA, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
655. PG Thelander, Sköldpadda med blå kub.
655. PG Thelander, Sköldpadda med blå kub.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
695. Sven X:et Erixson, "Bière Martinique".
695. Sven X:et Erixson, "Bière Martinique".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
14. Bengt Edenfalk, vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal.
14. Bengt Edenfalk, vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
21. Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1986.
21. Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1986.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
88. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
88. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
515. Oscar Reutersvärd, "Uppåtsträvande rörelse".
515. Oscar Reutersvärd, "Uppåtsträvande rörelse".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
173. Wiwen Nilsson, brosch, drake, Lund 1974, förgylld sterling.
173. Wiwen Nilsson, brosch, drake, Lund 1974, förgylld sterling.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
563. Endre Nemes, "Elegi".
563. Endre Nemes, "Elegi".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
366. Nordiska Kompaniet, bordslampor, 2 stycken, 1940-tal.
366. Nordiska Kompaniet, bordslampor, 2 stycken, 1940-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. Nordiska Kompaniet, skåp "Anette", 1944.
364. Nordiska Kompaniet, skåp "Anette", 1944.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.
586. Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
401. Lisa Larson, skulptur, "Storseglar'n", brons, nr 405.
401. Lisa Larson, skulptur, "Storseglar'n", brons, nr 405.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
590. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Cordes Vibrantes".
590. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Cordes Vibrantes".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
101. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.
101. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
376. Axel Einar Hjorth, hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
376. Axel Einar Hjorth, hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
583. Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.
583. Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
436. Finn Juhl, skål, Kay Bojesen, Danmark. 1950-tal.
436. Finn Juhl, skål, Kay Bojesen, Danmark. 1950-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
35. Peter Hermansson, vas, "graal", Örsjö 2012, unik.
35. Peter Hermansson, vas, "graal", Örsjö 2012, unik.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
23. Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1989.
23. Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1989.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
554. Isaac Grünewald, Modell framför fönsterutsikt, Stockholm.
554. Isaac Grünewald, Modell framför fönsterutsikt, Stockholm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
168. CF Carlman, jardinière, Art Nouveau, Stockholm 1899, silver.
168. CF Carlman, jardinière, Art Nouveau, Stockholm 1899, silver.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. Hans Bergström, plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
343. Hans Bergström, plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
458. Isaac Grünewald, På stranden.
458. Isaac Grünewald, På stranden.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. Gösta Adrian-Nilsson, "Abstrakt".
452. Gösta Adrian-Nilsson, "Abstrakt".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
651. Curly Barrkadubbu, Utan titel.
651. Curly Barrkadubbu, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
337. Hans Bergström, golvlampa, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
337. Hans Bergström, golvlampa, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
660. Tomas Almberg, Skridskoåkare.
660. Tomas Almberg, Skridskoåkare.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
461. Isaac Grünewald, Sigrid läser.
461. Isaac Grünewald, Sigrid läser.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
495. Siri Derkert, Porträtt i profil.
495. Siri Derkert, Porträtt i profil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
294. Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.
294. Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
30. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
30. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. Per B. Sundberg, vas "Fabula", unik, Orrefors 2004.
33. Per B. Sundberg, vas "Fabula", unik, Orrefors 2004.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
562. Endre Nemes, "Fritt efter B. Gozzoli".
562. Endre Nemes, "Fritt efter B. Gozzoli".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
489. Harry Booström, "Liten bild".
489. Harry Booström, "Liten bild".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
694. Erling Ärlingsson, "Oktober, Fryksdalen".
694. Erling Ärlingsson, "Oktober, Fryksdalen".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 289.
146. Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 289.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
730. Joan Miró, Ur: "Les Essencies de la Terra".
730. Joan Miró, Ur: "Les Essencies de la Terra".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. Joan Miró, Ur: "Les Essencies de la Terra".
726. Joan Miró, Ur: "Les Essencies de la Terra".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
224. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 310,5 x 195,5-199 cm, signerad RC.
224. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 310,5 x 195,5-199 cm, signerad RC.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
597. Öyvind Fahlström, "SIT".
597. Öyvind Fahlström, "SIT".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
715. Öyvind Fahlström, "Section of World Map - A Puzzle".
715. Öyvind Fahlström, "Section of World Map - A Puzzle".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
448. Anders Österlin, "Imaginistiskt landskap".
448. Anders Österlin, "Imaginistiskt landskap".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
491. Albert Johansson, "SADHU".
491. Albert Johansson, "SADHU".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. Gösta Sandels, "Trädgårdsgång".
466. Gösta Sandels, "Trädgårdsgång".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
457. Sigrid Hjertén, Kyss på handen.
457. Sigrid Hjertén, Kyss på handen.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
335. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
335. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
336. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
336. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
516. Per Olof Ultvedt, "Nära ögat".
516. Per Olof Ultvedt, "Nära ögat".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126A. Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.
126A. Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
83. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 12/40.
83. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 12/40.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 15/40.
84. Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 15/40.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. Emile Gallé, skål, Cristallerie de Nancy, Art Nouveau ca 1900.
44. Emile Gallé, skål, Cristallerie de Nancy, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
50. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
50. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66A. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
66A. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
128. Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1950-tal.
128. Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, nr 312, unik.
2. Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, nr 312, unik.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
631. Arthur Percy, "Haga grindar".
631. Arthur Percy, "Haga grindar".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
585. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Rainbow".
585. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Rainbow".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK