106
1356813

Bordsur, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons samt vit och svart marmor. Rektangulär profilerad sockel. Urhus upphängt mellan kolonner. Krönande skeppsstäv med mast. Vitemaljerad urtavla märkt "De Verberie a Paria". Längd 27, höjd 57 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

Nyckel finns.