147
1356941

Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Colichemarde-klinga med graverad och förgylld text: Gustavus Adolphus Rex Sveciue samt med lilla riksvapnet på båda sidor. Förgyllt mässingsfäste av efterkarolinsk typ. Kannelerad knapp. Kavellindning av mässings-, silver- och järntråd. Längd 101 cm.

Proveniens

Sannolikt överste Adolf Fredrik Påhlman (1743-1825)
därefter i arv.