262
1338544

Vävd tapet, "Feuilles de choux", gobelängteknik, 1500-talets tredje fjärdedel, Flandern, troligen Audenarde.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
560 000 SEK

Ca 270,5-272,5 x 372-375 cm. Polykrom avbildning av balustrad där fågelvilt sitter uppflugna och prydda med slingrande druvrankor. Dekor av storskaliga "feuilles de choux" (kålblad), blommande grenar, frukter, små fåglar, slända och en hare. Bred gul och blå bård med frodigt lövverk, blommor, frukter samt ljushållare/upp-och-nedvända skålar.

Beskuren. Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, konserveringar, ivävda partier. Senare lisière.

Proveniens

Christie's auktion 6423, 14 februari 2001: Davide Halevim "Magnificent carpets and tapestries", lot 89; Svensk privatsamling.

Christie's: Föremålsnumrets uppsats
"Den slående användningen av en balustrad som en horisontell accent på denna imponerande vävda tapet, tillsammans med det faktum att växtligheten rinner in i bårderna, kopplar den till 'feuilles de choux' tapeterna från Audenarde. En närbesläktad vävd tapet på Art Institute of Chicago med stadsmärket Audenarde (illustrerad i I. De Meûter och M. Vanwelden, Tapisseries d'Audenarde, Tielt, 1999, s. 126) har många likheter med denna tapet, till exempel den centrala blomformationen mellan balustraderna och frukterna som hänger ner från den övre kanten. En annan liknande tapet, också tillskriven Audenarde, finns i Philadelphia (De Meûter, op. cit., s. 106). Den största skillnaden mellan dessa två vävda tapeter och Halevim tapeten är i bårdens design. Båda exemplen har stora vaser som stöds av parade djur med löv i de nedre hörnen. Länken mellan dessa och detta nummer är en tapet som såldes från samlingen från F. S. Clarke, esq. i dessa rum, 9 februari 1933, parti 184, som innehåller samma vaser i hörnen men också de mycket distinkta pingelformade och uppochnervända vaserna på den övre och nedre bården. Bristen på signerade vävda tapeter gör det dock svårt att med säkerhet säga att identiska mönster inte vävdes även i andra centra."