293
1324169

Matta, semiantik Karadja, ca 137-139,5 x 148-150 cm

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med tre stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Rödmelerad huvudbård med blom-, palmett- och arabeskrankor.

Något blekt. Ställvis något slitage, smutsig, smärre fläckar (några är stela). Sidorna med skador och trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.