303
1333499

Matta, semiantik Kirman, ca 457,5 x 317 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament samt stora blom-, arabesk- och palmettslingor. Rödmelerad huvudbård med växtranka

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck.