327
1336107

Glas, 9 stycken. Ryssland, Potiemkin, 1700-tal.

Glas, 9 stycken. ryssland, potiemkin, 1700-tal.

Slipad och graverad dekor med borstnejlika. Höjd 14-15,5 cm.

Slitage, nagg.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 001 - 1 201 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK

Jämför liknande glas, avbildade på sidan 218, bild 104, i boken: E.V. Dolgih "Russian Glas from 18th century. In the Collection of State Museum of Ceramics of the Mansion of Kuskovo 17th Century". Publishing House "Iskusstvo", Moscow 1985.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02