Madeleine Pyk – en samling F769
589
1350498

Jenny Nyström

(Sverige, 1854-1946)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 600 - 9 500 EUR
8 720 - 10 900 USD
Klubbat pris
86 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jenny Nyström
(Sverige, 1854-1946)

Julafton, klapparna kommer

Signerad Jenny Nyström och daterad 1939. Duk 27 x 22,5 cm.

Senare omarbetad variant i olja av akvarellen "Kring granen och brasan”, från 1923. Jfr bild i Jenny Nyström och Curt Stoopendaal-stiftelsens databas, Kalmar läns museum: KLM-44105-37-5768.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.