657
1342642

Jean-Barthold Jongkind

(Holland, 1819-1891)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jean-Barthold Jongkind
(Holland, 1819-1891)

"Bateaux sur le Canal de Dordrecht".

Signerad Jongkind och daterad 1870. Duk 33 x 47 cm.

Proveniens

Sotheby's, London, 27 feb 1957, kat nr 86 (avbildad); Philips, London, 29 juni 1987, kat nr 101 (avbildad i färg); Sotheby's, New York, 12 feb 1997, kat nr 31 (avbildad i färg); privatsamling (förvärvad på ovanstående auktion).

Marlborough Fine Art, London, "XIXth and XXth Century French Masters", 1950, kat nr 22; Terry Engel Gallery, London, "Paysages de France", 1963, kat nr 27.

Adolphe Stein, Sylvie Brame, Francois Lorenceau & Janine Sinizergues, "Jongkind. Catalogue critique de l'oeuvre. Peintures. I", 2003, upptagen samt avbildad sid 237 under kat nr 593.