Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
756
1349646

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 600 - 19 500 EUR
17 000 - 22 700 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

"Solig vinterdag"

Signerad A. Schultzberg och daterad -86. Duk 51 x 85 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 458, Internationella Vårauktionen, 19 - 22 april 1988, kat. nr 215.
Privat samling.

Övrig information

Med utgångspunkt i det franska friluftsmåleriet använde en grupp svenska konstnärerna den svenska naturen som motivkrets vid 1800-talet. De olika landskapskaraktärerna och årstiderna blev en källa för inspiration.

Särskilt vinterlandskap täckta i snö blev en av de viktigaste motiven för Anshelm Schultzberg och dessa målningar väckte stor uppmärksamhet och gensvar hos kritikerna och publiken. Samma år som han utför auktionens målning färdigställer han sin utbildning på Konstakademien i Stockholm och blir belönad med den Kungliga medaljen för målningen "Höstlandskap".

Under sin uppväxt flyttade hans familj runt ofta och de olika landskapen han bevittnade under resorna inspirerade honom starkt och kom att sätta prägeln för hans konstnärskap livet ut.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på svenska landsortsmuseer samt på museer i USA, Ungern och Italien.

Läs mer