756
1349646

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 500 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

"Solig vinterdag"

Signerad A. Schultzberg och daterad -86. Duk 51 x 85 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 458, Internationella Vårauktionen, 19 - 22 april 1988, kat. nr 215.
Privat samling.

Med utgångspunkt i det franska friluftsmåleriet använde en grupp svenska konstnärerna den svenska naturen som motivkrets vid 1800-talet. De olika landskapskaraktärerna och årstiderna blev en källa för inspiration.

Särskilt vinterlandskap täckta i snö blev en av de viktigaste motiven för Anshelm Schultzberg och dessa målningar väckte stor uppmärksamhet och gensvar hos kritikerna och publiken. Samma år som han utför auktionens målning färdigställer han sin utbildning på Konstakademien i Stockholm och blir belönad med den Kungliga medaljen för målningen "Höstlandskap".

Under sin uppväxt flyttade hans familj runt ofta och de olika landskapen han bevittnade under resorna inspirerade honom starkt och kom att sätta prägeln för hans konstnärskap livet ut.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.