141
1389560

Annika von Hausswolff

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Annika von Hausswolff
(Sverige, Född 1967)

"Still life (John and Jane Doe in the arena)", 1995

Signerad Annika von Hausswolff och numrerad 4/5 a tergo. C-print monterad på mdf 50 x 60 cm.

Ett annat exemplar visades på:
Moderna Museet, Stockholm, "Annika Elisabeth von Hausswolff - Alternativ sekretess", 23 oktober 2021 – 20 februari 2022.

Bohusläns Konstmuseum, "Processer", 1995, avbildad sid 12-13.
XXIII Bienal de São Paulo "Annika von Hausswolff", 1996, avbildad sid 29.
Liechtensteinische Staatliche Kunstsammlung, "Come Closer", 1998, avbildad sid 69.
The Nordic Pavillion la Biennale di Venezia, "End of Story", 1999, avbildad sid 17.
Bildmuseet Umeå, "Annika von Hausswolff", 1999, avbildad sid 15.
Musée d'art Moderne de la ville de Paris, "L'Autre Sommeil", 1999-2000, avbildad sid 14-15.
Moderna Museet och Annika von Hausswolff, "Annika Elisabeth von Hausswolff", 2021, avbildad helsida sid 141.

Konstnär