417
1379924

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 090 - 13 600 EUR
9 520 - 14 300 USD
Klubbat pris
260 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

"Yellow Still Life"

Färglitografi och serigrafi, 1974, signerad, daterad och numrerad PP 4/5 med blyerts. 83,6 x 112,2 cm. Utgiven av Multiples, Inc och Castelli Graphics, New York. Tryckt av Styria Studio, New York med deras blindstämpel.

Corlett 133.

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.