418
1384193

Takashi Murakami

(Japan, Född 1962)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Takashi Murakami
(Japan, Född 1962)

"Thank you for the wonderful destiny"

Färglitografi, 2021, signerad, daterad och numrerad 12/100. Bildyta 50 x 50 cm. Certifikat från Absolut Art medföljer.

Konstnär

Takashi Murakami, japansk bildkonstnär och skulptör född i Tokyo. Han studerade vid Tokyo National University of Fine Arts and Music. Murakami är verksam curator och entreprenör och hjälper unga japanska konstnärer i början av deras karriärer. Murakami har en konstnärlig workshop, Hiropan factory, där medarbetare förverkligar hans idéer. Initialt intresserade sig Murakami för traditionell japansk konst men inspireras även av samtida konstnärer som Claes Oldenburg och Jeff Koons. Hans skapande förknippas med neopopkonsten. Han är känd för att ha skapat karaktären ”Mr Dob” som reproducerats i en mängd verk.