Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
276
1398145

Matta, semiantik Kirman Laver, ca 524 x 344 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 850 - 7 800 EUR
6 800 - 9 060 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykromt trädgårdsmönster med landskapsscener med blommande träd. Kanalerna med kartuscher med skrift. Bred benvit huvudbård med växtranka.

Ställvis något blekt. Något slitage, smärre fläckar, obetydliga lagningar.