438
1409281

Jim Nutt

(USA, Född 1938)
Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK
136 000 - 164 000 EUR
143 000 - 171 000 USD
Klubbat pris
10 500 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jim Nutt
(USA, Född 1938)

"Tooth"

Signerad Jim Nutt och daterad 1990-91 a tergo. Akryl på duk i av konstnären målad ram 59 x 59 cm.

Proveniens

Galerie Bonnier, Genève.

Galerie Bonnier, Genève, "Jim Nutt", 1992.

Jim Nutt föddes i Massachusetts, USA, 1938. Efter sin examen från the Art Institute of Chicago 1965 bildade han tillsammans med konstnärskollegorna Gladys Nilsson, Art Green, Suellen Rocca, Jim Falconer, and Karl Wirsum konstnärsgruppen ”Hairy Who?” som var aktiva 1966 – 1969 och som även räknas till ”the Chicago Imagists”. Gruppen var sprungen av sin tid, i ett USA med studentuppror, reaktioner mot Vietnamkriget, politiska mord och konsumentsamhället. ”Hairy Who?” blev erkända i Chicago och ställde ut i hela USA. 1972 blev Nutt utvald att representera USA på Venedig Biennalen. Året därpå deltog han på Whitney Biennalen och på utställningen ”Made in Chicago” som visades på Sao Paolo Biennalen och därefter turnerade vidare i Sydamerika, till Washington och Chicago. Dessa utställningar gjorde Jim Nutt till en erkänt internationellt viktig konstnär.

I början av 1980-talet tog hans måleri en ny typ av vändning, han gick ner i skala och begränsade färgpaletten och antalet figurer i varje komposition. Kring 1987 sätts formen för måleriet som han ägnat sig åt de senaste 35 åren och där målningarna endast består av ett motiv, porträtten av imaginära kvinnor. Nutt har en liten produktion och målar endast ett porträtt om året. Porträtten anspelar på renässansmåleriet och utmärkande i Nutts måleri är de mycket speciella näsorna och de överdrivna håruppsättningarna kvinnorna bär upp. Auktionens verk ”Tooth” från 1990-91, är ett typiskt porträtt för Jim Nutt, med håret och den överdrivna näsan, där stilen anspelar på både kubismen och renässansporträttet.