163
1434574

Christian Werum, såspanna, silver, Köpenhamn 1779. Kontrollstämpel Fabricius.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Fabriciusstämpel. Invändigt förgylld. Rund, på fotkant. Runt mynningen graverad dekor av blad och voluter. Snås. Rakt handtag av svärtat trä med benknopp. Undertill graverat viktangivelse. Höjd 11 cm (vid handtaget). Diameter 11,5 cm. Total vikt 328 g.

Proveniens

Bukowskis, Bukowskis Internationella Vårauktion, 26-28 maj 2003, auktion nr 528, katalog nr 558.