248
1434938

Matta, antik, Nordöst persisk "Blossom and sickle", Safavid dynastin, ca 311 x 156 cm, 1600-tal

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rödmelerad botten med palmetter, blad och blomranka. Gul huvudbård med blom- och palmettranka. Fodrad.

Hårt slitage, lagningar, påmålningar.

Safaviderna var vid makten i Persien från 1501 till 1736. Shah Abbas den store flyttade år 1598 huvudstaden från Qazvin till Isfahan och där började en ny persisk guldålder. Där byggdes nya moskéer, universitet samt badhus. Det vittnades om att Isfahan var en av världens vackraste städer. Mattknytning var det som definierade kulturen och det ansågs vara något av det mest förnämsta. Under denna tid ökade exporten av persiska mattor till Europa.
Mattorna är till formen ofta långsmala, precis som auktionens exemplar. Mönstren blev mer öppna än tidigare och namnet ”Sickle-leaf” kommer från de stora svängande bladrankorna. Den mest berömda ”Sickle-Leaf” mönstrade mattan är från William Andrews Clarks (1839–1925) samling. Mattan var en del av en större konstsamling och såldes i New York år 2013. Mattan såldes för 33 miljoner USD och detta är till denna dag den dyraste matta som någonsin sålts på auktion.