Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
267
1447489

Ann Edholm

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Ann Edholm
(Sverige, Född 1953)

"Nacht und Nacht"

Signerad Ann Edholm och daterad 2020 a tergo. Duk 35,5 x 25 cm.

Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.
Relocating – a Private Collection of Nordic Contemporary Art, Sweden.

Konstnär

Ann Edholm är bildkonstnär och grafiker, född 1953 i Saltsjöbaden. Sina studier bedrev hon vid Gerlesborgsskolan i Stockholm på 1970- och 1980-talet samt vid Konstakademien i Stockholm mellan 1981-1986. Hon har även varit professor vid Konstakademien och Konsthögskolan Valand i Göteborg. Erhöll andra pris i Carnegie Art Award 2011. Ann Edholm är en av de mest intressanta konstnärerna i svensk samtidskonst med sina realistiska abstraktioner. Hon målar geometriska former i starka färger med utgångspunkt i yta - färg- slump- begränsning – exakthet - genomskinlighet. Färgskalan i varje bild är begränsad till ett fåtal färger. Verkan blir ett upphöjt lugn och en andaktsfull tystnad. Målningarna är titellösa för att undvika varje förbindelse med verkligheten.